Tag Archives: פריצת דיסק

סוגי הטיפולים בפריצת דיסק

פריצת דיסק היא אחת הבעיות הכואבות ביותר, היא גם יכולה להות מסוכנת מאוד אם לא מטפלים בה בצורה נכונה, והיא גם נפוצה מאוד. כל אלו צריכים להסביר לכם טוב יותר מכל הסבר אחר מדוע הטיפול בפריצת דיסק חשוב מאוד חשוב שייעשה גם כמה שיותר מוקדם. אלו טיפולים קיימים לבעיה זו?

טיפול תרופתי לשיכוך כאבים

בוודאי חשבתם שהטיפול הזה יופיע הרי הוא תמיד יכול לעזור, אם כי הוא כמו בבעיות אחרות לא יכול לפתור את הבעיה אלא רק לשכך את הכאבים. טיפול תרופתי יכול להיות לפי תרופות רבות במינונים שונים וזאת לפי רמת הכאבים שלכם וכמובן האלרגיות שיש לכם, הגיל שלכם, תרופות אחרות שאתם נוטלים וכן הלאה. לרוב הטיפול יהיה בעזרת נוגדי דלקות כדי להפחית את הכאב שנוצר בגב או בצוואר בעקבות פריצת הדיסק, כאשר גם קודאין הוא אחד מהכדורים החזקים שבדרך כלל ניתנים. כמו כן יש משככי כאבים ללא מרשם כמו אדוויל, דקסמול וכו' שיכולים גם הם לעזור.

טיפולים פיזיותרפים וטיפולי אלטרנטיביים

• טיפולים פיזיותרפים יכולים להועיל לכל אחד כדאי בכל מקרה לבצע אותם. יכול להיות שתהיו מעט סקפטיים לגבי ההצלחה של הטיפולים אך בסופו של דבר מדובר על שגרת חיים הרבה יותר בריאה בעיקר בתקופת הטיפול בפריצת דיסק, בהתאוששות ואפילו במניעה אם אתם רוצים להקדים תרופה למכה. חשוב לזכור כי טיפולים אלו יכולים להיות באופן בעצמאי ולא רק בהוראות רופא.

• גם טיפולים אלטרנטיביים כמו דיקור סיני יכולים לעזור לשכך את הכאבים אם כי אינם מדעיים. כמובן שגם אביזרים שונים כמו מדרסים יכולים לשפר את הטיפול במחלה.

מתי צריך ניתוח?

ניתוח יהיה הטיפול הכי קיצוני שיש בפריצת דיסק וכמובן שיש לשמור אותו כאפשרות אחרונה. בדרך כלל מדובר בפריצת דיסק ברמה חמורה מאוד כאשר שאר הטיפולים או לא אפשריים לאותו מטופל או שפשוט לא מצליחים. ניתוח ייעשה בסמוך לאזור הפגיעה כאשר יש צורך להשתמש בלפרוסקופ מה שכולל כמובן כירורג מומחה וסיכונים. זו הסיבה שיש להימנע ממצב זה ולטפל בבעיה כמה שיותר מוקדם אם כי חשוב לזכור שטיפול כירורגי בפריצת דיסק הוא אינו דבר נפוץ אם כי גם לא כל כך נדיר.

האם הטיפול משתנה בין אדם לאדם?

אחרי שהבנו מה שיטות הטיפול בפריצת דיסק נשאלת השאלה האם יש שיטה שתתאים לנו יותר מכול. יכול להיות שגם אתם יושבים מול המחשב זמן רב ביום וגם אתם חוששים שיש לכם פריצת דיסק ואתם בטח מתחילים לדמיין בראשכם איזה טיפול יהיה עדיף והאם כדאי לכם לפנות לרופא. בכל מקרה כדאי לפנות בכל חשש לפריצת דיסק כמו כל בעיה אחרת כאשר אופי הטיפול שייבחר לכם על ידי הרופא בלבד ייקבע כמובן לפי מספר רב של פרמטרים, כמו למשל חומרת הבעיה, שגרת היום שלכם וכן הלאה. כך לצורך דוגמה יכול להיות שלבן הגיל השלישי הטיפול יהיה יותר רציני מאדם צעיר וכן הלאה.

פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק הן צמד מלים שמהם כל אחד שיושב על המחשב שעות רבות ביום לא רוצה לשמוע. עם זאת, מציאות לחוד ורצונות לחוד ויכול להיות שגם אתם סובלים מהפגיעה הזו ואתם אפילו לא יודעים. למרות שפריצת דיסק ידועה בעיקר כבעיה בגב, יכול להיות שהיא תופיע גם בצוואר.

מהי פריצת דיסק צווארי?

הדיסק הוא למעשה החיבור בין שתי חוליות בעמוד השדרה כאשר בתוך הדיסק הזה ישנו נוזל דמוי ג'ל. אם יש לכם כאבים חזקים מהצוואר, אולי אפילו הכאבים הללו מקרינים, כדאי שתמשיכו לקרוא כי אולי גם אתם סובלים ממנה. למעשה, הסימנים ובכלל כל מהלך הבעיה דומה מאוד לפריצת דיסק בגב אם כי היא מתרחשת בחוליות העליונות יותר בקרבת הצוואר, ומכאן אפשר להבין עד כמה הכאבים יכולים להיות עזים ומעיקים. הפגיעה מתאפיינת בניקוז של אותו ג'ל מהדיסק בגלל סדק קטן.

פריצת דיסק צווארי

ממה נוצרת הפגיעה?

המחשבה שהדיסק נקרע ודרך אותם קרעים קטנים יוצא הנוזל שבתוך הדיסק יכולה להיות מזעזעת ואף מטריפה, אך אם תבינו ממה היא נוצרת אולי תירגעו, כי ידע הוא כוח ובעיקר אם הידע הזה מדבר על מניעה. בעמוד השדרה מתרחשים כל מיני תהליכים ניווניים שהשכיחות שלהם עולה עם הגיל. פריצת דיסק צווארי יכולה להתרחש בגלל חבלה פתאומית או תנועה חזקה ולא טבעית, אך היא יכולה להיווצר גם בהדרגה בגלל מנח צוואר לא נכון. הניוון גורם לאותו דיסק בין החוליות לאבד מהאלסטיות שלו ויכולת ספיגת הזעזועים שלו וזה יכול להוביל לאותם קרעים שיוצרים את הפגיעה.

מהם הסימנים לפריצת דיסק צווארי?

  • לפריצת דיסק בצוואר יכולים להיות סימנים די מלחיצים שבכלל לא קשורים לצוואר, כיוון שהכאבים והסימנים מוקרנים לאזורים אחרים כמו למשל לשכמות, לזרועות ואפילו עד לכפות הידיים.
  • אחד מהסימנים המוכרים ביותר הוא נימול או תחושה של חום באותם אזורים. כמו כן, יכול להיות שהכאב יוקרן בצורה של דקירות לאותם האזורים.
  • יכול להיות שהפגיעה בצוואר תוביל לכאבי ראש, לסחרחורות, למיגרנות, לטיניטוס, חולשה בגפים ובצוואר וכולה. כמו כן, השכמות יכולות לכאוב ואף לבלבל בתחושה של שריר תפוס בגב.

כיצד מטפלים בבעיה?

הטיפול בפריצת דיסק מסוג זה חייב להיקבע אחרי אבחון ובדיקה מקיפה של אורתופד מומחה. קודם כל יש להבין מדוע הבעיה נגרמה, האם מדובר בחבלה פתאומית או שמא בשגרת חיים לא נכונה, בעיקר כאשר מועמס משקל רב על הצוואר כמו למשל בישיבה ממשוכת מול מחשב שלא בצורה נכונה. הטיפול יכול להיות ניתוח במקרים הכי חמורים, אך יכול להיות שטיפול מתמשך יותר כמו למשל פיזיותרפיה וטיפול תרופתי יהיו מספקים.