Category Archives: רפואת שיניים

דלקת חניכיים – כיצד היא נגרמת? איך מטפלים בה ביעילות?

דלקת חניכיים - גורמים ודרכי טיפול

דלקת חניכיים היא מחלה נפוצה הפוגעת ברקמה הרכה המקיפה את השיניים. למרות היותה בעיה שכיחה, רבים אינם מודעים לתסמינים שלה ולסכנות הקיימות בה. הדלקת נגרמת לרוב על ידי הצטברות של פלאק, רובד חיידקים דביק על השיניים והחניכיים. כאשר הפלאק לא מוסר באופן קבוע הוא מתקשה והופך לאבנית, חומר קשה ומחוספס המהווה קרקע פורייה לחיידקים. חיידקים אלו מפרישים רעלנים הגורמים לגירוי ודלקת בחניכיים. מהם גורמי הסיכון? התסמינים וכיצד מטפלים? בואו לגלות את כל הפרטים.

מה גורם לדלקות חניכיים?

כמו כל נזק שהיגיינה לקויה גורמת לו, גם כאשר מדובר על חניכיים עולה השאלה הגדולה ביותר, מה גורם לדלקות חניכיים? הנה מספר גורמים לכך:

  • היגיינת פה לקויה – צחצוח שיניים לא מספק ואי שימוש בחוט דנטלי הם הגורמים העיקריים לדלקת חניכיים.
  • עישון – עישון מחליש את מערכת החיסון ופוגע ביכולת הגוף להילחם בזיהומים, כולל דלקות חניכיים.
  • סוכרת – רמות סוכר גבוהות בדם עלולות להחליש את מערכת החיסון ולהקשות על הגוף להילחם בזיהומים, כולל דלקות חניכיים.
  • שינויים הורמונליים – שינויים הורמונליים במהלך ההיריון, גיל המעבר או טיפולים הורמונליים מסוימים עלולים להגביר את הרגישות של החניכיים ולהפוך אותן לרגישות יותר לדלקת.
  • תרופות – תרופות כמו תרופות נגד יתר לחץ דם, תרופות נגד דיכאון ותרופות מסוימות נגד אפילפסיה עלולות להגביר את הסיכון לדלקת חניכיים.
  • מחלות – מחלות כמו איידס עלולות להחליש את מערכת החיסון ולהגביר את הסיכון לדלקת חניכיים. דלקות חניכיים מגיעות בשל מגוון מחלות. איך מטפלים בהן? חשוב שיהיה ליווי רפואי.
  • גורם נוסף הינו גם  גנטיקה  אך עם פעולות מנע ניתן לטפל בדלקות חניכיים ולשמור עליהן לאורך זמן.

הרבה אנשים שואלים מהם גורמי הסיכון? לאחר שהבנו מה הם גורמי הסיכון החדשות הטובות הן שאפשר ואף אפשרי לטפל בדלקות חניכיים בזמן שהן פעילות וגם למנוע אותן באמצעות טיפול נכון.

איך אפשר למנוע דלקות בחניכיים ולטפל בהן?

אחרי שסקרנו  מה גורם לדלקות חניכיים? נשאלת השאלה כיצד ניתן  למנוע אותן מלכתחילה. הקפידו על צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושימוש בחוט דנטלי פעם ביום. בצעו ביקורים סדירים אצל מומחה חניכיים –  פריודונט ואצל השיננית להסרת אבנית וניקוי יסודי של השיניים .  הקפידו על תזונה בריאה ודלה בסוכר לשמירה על בריאות הפה. הימנעו מעישון לשמירה על בריאות חלל הפה. פעולות אלה יסייעו במניעת דלקות חניכיים.

לטפל בדלקות חניכיים אצל הטובים ביותר

במקרים בהם הדלקת כבר התפתחה, הטיפול יכלול לרוב ניקוי יסודי של השיניים על ידי שיננית, הסרת אבנית, ובמקרים חמורים יותר, טיפול אנטיביוטי או ניתוח חניכיים. דלקת חניכיים היא בעיה שכיחה, אך ניתן למנוע אותה ולטפל בה ביעילות.  לשמור מפני גורמי הסיכון הקיימים להיווצרות דלקות וכשהן מופיעות יש לטפל בהן על ידי  הקפדה על היגיינת פה טובה, ביקורים סדירים אצל רופא שיניים ושיננית והקפדה על אורח חיים בריא הם המפתח למניעת דלקת חניכיים ולשמירה על בריאות הפה לאורך זמן. חשוב שתהיו בידיים הטובות ביותר. מרפאת השיניים בניהולו ובראשותו של ד"ר ברנרד דהן היא ממרפאות השיניים המובילות בישראל. צרו קשר כבר כעת והצוות המקצועי של המרפאה ישמח לסייע לכם.

שתל זירקוניה: השתל הדנטלי של העתיד

שתל זירקוניה

שתל זירקוניה הוא שתל דנטלי העשוי מחומר קרמיקה לבן הנקרא זירקוניה ומתאפיין בעמידות גבוהה והתאמה ביולוגית לרקמות הגוף. שתלים דנטליים אלה משמשים להחלפת שיניים חסרות או פגומות על ידי השתלתם בעצם הלסת וטיפול זה הפך להיות מאד מבוקש בשנים האחרונות. הנה כל מה שחשוב שתדעו על השתל המבוקש ביותר.

שתל זירקוניה – מהם היתרונות שלו?

שתל זירקוניה מורכב משני חלקים עיקריים, התבריג שהינו החלק המושתל בעצם הלסת ועשוי מזירקוניה טהורה והכתר, החלק העליון הממוקם מעל החניכיים עשוי מחומר קרמיקה, מתכת או חומר מרוכב. מעבר לחומרי הגלם האיכותיים מהם הוא עשוי, הנה עוד כמה יתרונות מרכזיים של השתלים הללו:

✔ אסתטיקה איכותית – עבור שתלים דנטליים זירקוניה הוא חומר לבן מה שמאפשר לשתלים להשתלב באופן טבעי בחלל הפה ללא חשש מחשיפת מתכת.

✔ פחות תגובות אלרגיות – זירקוניה בהיותו חומר לא מתכתי מפחית את הסיכוי לתגובות אלרגיות.

✔ עמידות גבוהה – זירקוניה הוא חומר חזק מאד מה שהופך את השתלים לעמידים בפני שבירה וסדקים ומתאימים לאנשים עם נשיכה חזקה או לעוסקים בספורט.

✔ התאמה אישית – שתלי הזירקוניה ניתנים להתאמה אישית, לצורה והגודל של השן הטבעית וליצירת מראה טבעי יותר

לאלו סיטואציות מתאימים שתלים אלו?

שתלי הזירקוניה מתאימים למצבים שונים בהם יש צורך בהחלפת שיניים. השתלים מתאימים להחלפת שן בודדת או מספר שיניים, לשימוש בבניית גשרים דנטליים המכסים מספר שיניים חסרות ולשימוש בהשתלת כל השיניים בלסת. השתלים מתאימים לאנשים להם אלרגיה למתכת כי הזירקוניה היא חומר לא מתכתי והסיכוי לתגובות אלרגיה הוא מופחת, מתאים למבקשים מראה טבעי ולאנשים להם עצמות לסת חלשות.

כשמדובר בבריאות לא מתפשרים

שתלי זירקוניה מציעים פתרון אסתטי ועמיד להחלפת שיניים חסרות, עם יתרונות משמעותיים לעומת שתלי טיטניום. עם זאת, חשוב להתייעץ עם רופא שיניים מומחה להשתלות על מנת לקבוע אם שתלי זירקוניה הם הבחירה הנכונה עבורכם. מרפאת השיניים ברנרד דהן בניהולו של ד"ר ברנרד דהן היא מהמרפאות המובילות בישראל. המרפאה בעלת ניסיון עשיר, מכשור חדשני וצוות מקצועי ומיומן. צרו קשר כבר כעת, כי מגיע לכם להיות מטופלים בידיים הטובות ביותר.

5 סיבות למה מומלץ לעבור טיפול שורש

5 סיבות למה מומלץ לעבור טיפול שורש

מה זה טיפול שורש

קודם נסביר מה זה טיפול שורש. טיפול שורש, הידוע גם בשם "עקירת עצב", הוא הליך רפואי שנועד לטפל בזיהום או דלקת שורש השן.

שורש השן הוא החלק הפנימי של השן המכיל כלי דם ועצבים. זיהום או דלקת באזור זה עלולים לגרום לכאבים עזים, רגישות לחום/קור, נפיחות ואף קשיי אכילה.

5 סיבות מפתיעות מדוע טיפולי שורש עשויים להיות הבחירה הטובה ביותר עבורך:

שמירה על שיניים טבעיות

טיפולי שורש מאפשרים לשמור על השן הטבעית, במקום לעקור אותה. שיניים טבעיות חשובות לא רק ללעיסה ולדיבור, אלא גם משפיעות על בריאות הפה והפנים הכללית.

מניעת כאבים

טיפולי שורש מסירים את העצב הפגוע מהשן, וכך פותרים כאבים חריפים ומתמשכים.

מניעת זיהומים

 זיהום שורש השן עלול להתפשט לעצמות הלסת ולגרום לבעיות בריאותיות חמורות. טיפולי שורש מונעים את התפשטות הזיהום ומגינים על בריאותך הכללית.

שיפור איכות החיים

כאבי שיניים, קושי בלעיסה ורגישות לחום/קור עלולים להשפיע משמעותית על איכות החיים. טיפולי שורש מחזירים את היכולת לאכול, לדבר ולחייך ללא כאבים, ומשפרים באופן משמעותי את איכות החיים.

פתרון יעיל לאורך זמן

 טיפולי שורש הם טיפול יעיל לאורך זמן, עם שיעורי הצלחה גבוהים. רוב השיניים שעברו טיפול שורש מחזיקות מעמד שנים רבות, ואף עשויות להחזיק מעמד לכל החיים.

כדאי לדעת!

לא כל מקרה מתאים לטיפול שורש, וכמובן שיש להתייעץ עם רופא שיניים מוסמך כדי לקבל אבחון מדויק וטיפול מתאים.
 

לסיכום

טיפולי שורש אינם תמיד הפתרון המועדף, אך הם עשויים להיות הבחירה הטובה ביותר עבורך במצבים רבים.
 
אל תפחדו להתייעץ עם רופא שיניים ולשקול את האפשרות הזאת, כדי לשמור על בריאות הפה, לשפר את איכות החיים וליהנות מחיוך בריא ויפה לאורך זמן.
 
 

מהו טיפול הקצעת שורשים – טיפול להצלת השיניים

הקצעת שורשים שיניים, הידועה גם כטיפול שורש, היא פרוצדורה רפואית המבוצעת במרפאות שיניים במטרה להציל שיניים שנפגעו או נגועות בזיהומים באזור נבכי השורשים. טיפול זה הוא חיוני כדי למנוע איבוד השן ולאפשר המשך שימוש בה לאורך זמן.

מהי הקצעת שורשים?

במהלך הקצעת השורשים, רופא השיניים מסיר את מוח השורש – הרקמה הרכה הנמצאת בתוך התעלות והשורשים של השן. לאחר מכן, הוא מנקה ומרחיב את התעלות על מנת לסלק זיהומים ולמנוע פגיעה עתידית. בשלב הסופי, התעלות ממולאות בחומר מרפא והשן נאטמת להגנה.

מקרים המחייבים הקצעת שורשים כוללים דלקות חריפות בשורשים כתוצאה מזיהום, נזק פיזי לשן כמו שבר או רסיסים בשורש, כישלון טיפולי שיניים קודמים שהשאירו מוקדי זיהום בשורש, והכנה לכתרים או גשרים שדורשים טיפול שורש ראשוני.

שלבי הטיפול

הקצעת שורשים מבוצעת בשלבים מסודרים. ראשית, השן מבודדת והזיהום הראשוני מוסר. לאחר מכן, נפתחת גישה לתעלות השורש וליצירת נתיב ישר. בשלב הבא, התעלות עוברות ניקוי מכני יסודי להסרת שאריות מוח השורש. חיטוי כימי של התעלות מבטיח סילוק מלא של הזיהומים. לבסוף, התעלות ממולאות בחומר מרפא, השן נאטמת, ומכוסה בכתר או גשר זמני עד לטיפול הקבוע.

צילומי רנטגן לאחר הטיפול מאפשרים מעקב ובדיקה של השלמתו. פרוצדורה זו דורשת מיומנות וידע רב של רופא השיניים כדי להבטיח הצלחה מרבית.

חשיבות הטיפול

הקצעת שורשים חשובה משום שהיא מאפשרת שימור ארוך טווח של שיניים שאחרת היו נדונות לעקירה בשל זיהומים או נזקים לשורשים. זוהי פרוצדורה יסודית המונעת התפשטות של זיהומים וכאבים בלסת, ותורמת להארכת חייהן של השיניים.

עם זאת, חשוב לזכור שהטיפול צריך להתבצע בזמן הנכון וברמת מומחיות גבוהה כדי להשיג את התוצאות הרצויות. רופא שיניים מנוסה יוכל לבצע את הקצעת השורשים באופן יסודי ובטוח ולתת טיפול מקיף להצלת השיניים.

לסיכום:

הקצעת שורשים בשיניים היא טיפול חשוב ויעיל להצלת שיניים שנפגעו או זוהמו באזור השורשים. תהליך זה, הכולל שלבים של ניקוי, חיטוי ומילוי התעלות, מאפשר שימור ארוך טווח של השיניים ומונע את הצורך בעקירתן. ככל שהטיפול מבוצע במומחיות על ידי רופא שיניים מנוסה, כך גדלים סיכויי ההצלחה והשימור של השיניים לאורך שנים רבות.

טיפולי חניכיים בלייזר: פריצת דרך ברפואת השיניים

השימוש בטכנולוגיית לייזר בתחום רפואת השיניים ובטיפולי חניכיים בפרט, מהווה מהפכה באופן שבו מטפלים במגוון רחב של מצבים ותסמינים. טכנולוגיית הלייזר מאפשרת טיפול דקדקני, מדויק ופחות כואב בעיה של דלקות חניכיים, נשירת שיניים ובעיות נוספות שקשורות לאזור הפה והלסת.

טיפולי חניכיים בלייזר

יתרונות טיפולי חניכיים בלייזר

דיוק ואפקטיביות
בטיפולי חניכיים בלייזר, הלייזר מספק כלי טיפולי שיש לו יכולת חדירה ודיוק גבוהים מאוד, מה שמאפשר להתמקד באזור הבעיה בלבד תוך הפחתת נזק לרקמות הבריאות שמסביב.

הקטנת כאב ונפיחות
השימוש בלייזר בטיפולי חניכיים מקטין באופן משמעותי את הכאב והנפיחות לאחר הטיפול, מה שמאפשר למטופלים החלמה מהירה יותר ונוחות גדולה יותר.

מניעת זיהומים
הלייזר יכול להרוג חיידקים ולהפחית את הסיכוי לזיהומים באזור הטיפול, שכן הוא יוצר סביבה סטרילית במהלך הטיפול.

סוגי טיפולי חניכיים בלייזר

טיפול בדלקת חניכיים
הלייזר משמש לטיפול בדלקות חניכיים ובמחלת החניכיים, על ידי הסרת הרקמות הדלקתיות והחיידקים הגורמים לבעיה, מבלי לגרום נזק לרקמות הבריאות.

כירורגיה פריודונטלית
בכירורגיה פריודונטלית, הלייזר משמש לקיצוץ רקמות חניכיים במטרה לחשוף את שורשי השיניים לניקוי עמוק יותר, או לצורך יצירת תנאים טובים יותר להתחדשות רקמה.

לייזר לטיפול בהתקררות חניכיים
טכנולוגיית הלייזר יכולה לעזור גם בטיפול בהתקררות חניכיים, על ידי עידון השורשים והפחתת הרגישות באזורים הנתונים לחשיפה.

לסיכום

השימוש בלייזר בטיפולי חניכיים מציע פתרון חדשני ויעיל, המאפשר טיפול מדויק ופחות כואב במגוון בעיות חניכיים. עם זאת, כמו בכל טיפול, חשוב לקיים דיון מעמיק עם המטפל ולבדוק האם האפשרות הזו מתאימה למצב הספציפי שלך.