Category Archives: רפואה משלימה

האם נשים בהריון הסובלות מכאבי גב כרוניים צריכות ללכת לכירופרקט?

האם לנשים בהריון מותר ללכת לכירופרקט

הריון הוא תקופה מלאה בשינויים גופניים, ולעיתים קרובות, נשים בהריון סובלות מכאבים בגב, בצוואר ובמפרקים. אחת הדרכים לטיפול בכאבים אלו היא באמצעות טיפולים כירופרקטיים. האם זה בטוח ומועיל לנשים בהריון?

בטיחות הטיפולים הכירופרקטיים בהריון

בדרך כלל, טיפולים כירופרקטיים נחשבים בטוחים לנשים בהריון. כירופרקטורים שעברו הכשרה מתאימה יודעים כיצד לטפל בנשים בהריון באופן שמבטיח בטיחות מירבית הן לאם והן לעובר. טיפולים אלו אינם כוללים שימוש בתרופות או התערבות ניתוחית, ולכן הם נחשבים לשיטה טבעית ובלתי פולשנית להקלה על כאבים ולשיפור התפקוד הגופני.

יתרונות הטיפולים הכירופרקטיים בהריון

הקלה על כאבי גב כרוניים וצוואר

עם העלייה במשקל והתרחבות הבטן, נשים בהריון חוות לעיתים קרובות כאבי גב כרוניים וצוואר. טיפולים כירופרקטיים יכולים להקל על כאבים אלו ולשפר את היציבה.

הפחתת לחץ על המפרקים

השינויים הגופניים בהריון יכולים לגרום ללחץ על המפרקים, במיוחד באזור האגן. טיפול כירופרקטי יכול לסייע בשחרור הלחץ ולהקל על תנועה.

הפחתת תסמיני בחילות והקאות

חלק מהנשים מדווחות על הקלה בתסמיני בחילות והקאות בעקבות טיפולים כירופרקטיים.

שיפור איכות השינה

טיפול כירופרקטי יכול לעזור בהפחתת כאבים ואי נוחות, ובכך לשפר את איכות השינה של הנשים בהריון.

הכנה ללידה

טיפולים כירופרקטיים יכולים לסייע בהכנת הגוף ללידה באמצעות שיפור היציבה והפחתת מתח בשרירים. ישנם מחקרים שמראים כי טיפול כירופרקטי עשוי להפחית את משך הלידה ולהקל על התהליך.

מתי להימנע מטיפולים כירופרקטיים בהריון?

למרות היתרונות, ישנם מצבים בהם יש להימנע מטיפולים כירופרקטיים:

הריון בסיכון גבוה

נשים עם הריון בסיכון גבוה צריכות להיוועץ ברופא המטפל לפני תחילת טיפול כירופרקטי.

כאבי גב חמורים או בלתי מוסברים

אם הכאבים חזקים במיוחד או מלווים בתסמינים נוספים, יש לפנות תחילה לבדיקה רפואית מקיפה.

בעיות בריאותיות אחרות

מצבים רפואיים מסוימים עשויים להוות התווית נגד לטיפולים כירופרקטיים, ולכן חשוב ליידע את הכירופרקטור על כל מצב רפואי קיים.

טיפולים כירופרקטיים מומלצים בהריון

כירופרקטורים משתמשים בטכניקות עדינות במיוחד במהלך ההריון, כגון:

  • תנועות לחיצה עדינות: עוזרות לשחרר מתח בשרירים ולהקל על כאבים מבלי להפעיל לחץ מיותר.
  • שחרור רצועות ורקמות רכות: טיפול ממוקד באזורים רגישים כדי להפחית כאב ונפיחות.
  • טיפול בעזרת כריות ותמיכות מיוחדות: כירופרקטורים משתמשים בכריות ותמיכות המותאמות לנשים בהריון כדי לספק נוחות ובטיחות במהלך הטיפול.

סיכום

טיפולים כירופרקטיים יכולים להוות פתרון בטוח ויעיל להקלה על כאבים וכאבי גב כרוניים ושיפור התפקוד הגופני במהלך ההריון. עם זאת, חשוב להיוועץ ברופא המטפל ולוודא שהכירופרקטור מוסמך ובעל ניסיון בטיפול בנשים בהריון. כמו בכל טיפול רפואי, חשוב לשקול את היתרונות והסיכונים ולהתאים את הטיפול לצרכים האישיים.

אם את מתמודדת עם כאבים או אי נוחות במהלך ההריון, התייעצי עם הכירופרקטור שלך על אפשרויות הטיפול המתאימות ביותר עבורך ועבור התינוק שלך. אין לראות במאמר זה כהמלצה רפואית

 

רפלקסולוגיה והשפעתה על בריאותנו

טיפול באמצעות רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול שמבוססת על הפעלת לחץ פיזי בכפות הרגליים, כפות הידיים או האוזניים. לפי השיטה הזו קיים קשר הדדי בין נקודות שקיימות על כפות הרגליים לבין איברים אחרים בגוף, ולכן ניתן להיעזר בה לטיפול במגוון רחב של בעיות

השפעה על הבריאות יכולה להגיע לעיתים קרובות ממקומות לא צפויים ומשיטות אלטרנטיביות שלא לגמרי ברורות לחוקרי המדע המסורתיים. הדוגמא הכי טובה לכך היא רפלקסולוגיה והקשר בינה לבין ריפוי מחלות מסוימות. רפלקסולוגיה מבוססת באופן עקרוני על הפעלת לחץ בכפות הרגליים, כפות הידיים והאוזניים והיא מחייבת שימוש מושכל ועדין באגודל ובטכניקות ידיים מסוימות.

כמו כן, רפלקסולוגיה מזהה קשר בין נקודות בכפות הרגליים לבין איברים בגוף. הנחת המוצא היא שכאשר יש פגיעה באיבר מסוים, הנקודה שקשורה אליו ברגל תפגע. לפיכך, לחיצה על אותה נקודה אמורה לשחרר את האנרגיה החסומה ולהביא לשיפור מהיר במצב הבריאותי.

טיפול באמצעות רפלקסולוגיההמאפיינים והתכונות של טיפול רפלקסולוגי

יש כמה יתרונות לטיפול רפלקסולוגי ואפשר לפנות לאנשי מקצוע בתחום של רפואה אלטרנטיבית כדי לשמוע פרטים נוספים:

א. אבחון לפי כף הרגל – בניגוד לשיטות אחרות שמתבססות על טיפול קליני, רפלקסולוגיה מאפשרת גם אבחון. את האבחון מבצעים לפי כף הרגל וללא תלות בשיטת הטיפול שנבחרת עבור הבעיה. במילים אחרות, רפלקסולוגיה יכולה להיות שלב מקדים לבחירת שיטת טיפול  ולכן היא רלוונטית עבור קהל יעד מגוון.

ב. שיכוך כאבים – רפלקסולוגיה ידועה כשיטה שמשפיעה לטובה על הבריאות ומסייעת בעת שיכוך כאבים בכף הרגל או באזורים אחרים בגוף. היא מיועדת להתמודדות עם מחלות חורף, אלרגיות, כאבי ראש, בעיות אורתופדיות ואפילו בעיות במערכת העיכול. בעזרת רפלקסולוגיה ניתן לפתור בעיות הורמונליות מסוימות ללא צורך בנטילת תרופות או חומרים כימיים. מעבר לכך, רפלקסולוגיה משפרת את הבריאות כי היא מסייעת לטיפול בהפרעות שינה, קשב וריכוז, מתח וחרדה.

ג. מניעת בעיות – עוד יתרון ייחודי של טיפול אלטרנטיבי על בסיס רפלקסולוגיה עשוי להיות מניעת בעיות. רפלקסולוגיה יעילה בחיזוק המערכת החיסונית וכך היא מרחיקה מחלות שקשורות למערכת הנשימה. היא מקלה על תינוקות, ילדים ומבוגרים ונפוצה ברב אנשים שסובלים מבעיות כרוניות בגלל קצב החיים המהיר של העולם המודרני.

מאפייני הטיפול הרפלקסולוגי

הטיפול עצמו הוא לא חד פעמי וכדי להפיק ממנו את מרב התועלת יש צורך בתהליך טיפולי של כמה מפגשים לפחות. כל טיפול נעשה על גבי מיטה ייעודית, אחת לשבוע ובמשך 45-60 דקות בכל פעם. המטופל שוכב בבגדים מלאים למעט כפות רגליים חשופות.

קופות החולים השונות ובתי חולים בכל רחבי הארץ מאפשרים הרשמה למסלול של טיפול רפלקסולוגיה בדרגות כאלה ואחרות. באופן עקרוני, הרפלקסולוגיה אמורה לסייע בהקלה ולא תמיד היא מביאה לריפוי מלא. המשמעות היא שניתן לשלב את הטיפול יחד עם אמצעים קונבנציונאליים אחרים.