Category Archives: כללי

כיצד ניתן לחזק את המערכת החיסונית בגיל השלישי?

חיזוק של המערכת החיסונית חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות של גברים ונשים בגיל השלישי. במאמר הבא נסביר איך עושים את זה בצורה נכונה ולמה מומלץ לפנות אל גריאטר מומחה בכל מקרה של דילמה

הדרך לחזק את המערכת החיסונית בגיל השלישי מתחילה בתפריט תזונתי מומלץ. בשביל לחזק טבעית את המערכת החיסונית ולסייע לגוף להתמודד עם מחלות שעלולות לגרום נזקים בלתי הפיכים לגברים ונשים בגיל השלישי, כדאי לדוגמא לאכול בצורה מגוונת את כל הוויטמינים: גם אלו שיש בפירות וירקות בכל הצבעים וגם אלו שנמצאים ספציפית בחלבונים ודגנים.

החשיבות של תזונה נכונה

למזונות כמו בצל ושום נודעה השפעה חיובית מאוד על המערכת החיסונית בכל גיל, אולם היא הופכת להיות קריטית במיוחד אצל מבוגרים. במקביל, מומלץ לשתות כ-10 כוסות מים לפחות ביום ולצמצם לגמרי צריכת משקאות מסוכרים, מוגזים ואלכוהול.

איזו פעילות גופנית מומלצת לחיזוק המערכת החיסונית?

לא רבים יודעים שקיים קשר בין המלצות של גריאטר לבין פעילות ספורטיבית. כך לדוגמא המון סוגים שונים של פעילות גופנית יכולים לא רק לתרום לשיפור באיכות החיים מבחינת מניעת כאבי גב ושיפור בטווח התנועה, אלא גם לחזק את המערכת החיסונית:

  • דגש העיקרי הוא על פעילות אירובית מתונה כגון הליכה או רכיבה על אופניים
  • בשלב הראשון, רצוי לבנות תכנית אימונים 
  • בשלב השני, מתאימים את אופי הפעילות ליכולות ומקשיבים לגוף כדי למנוע עומס
  • בסוף משלבים פעילות אירובית מומלצת וכמובן פיזיותרפיה

איזה תוספי תזונה כדאי לקחת?

אי אפשר לענות על השאלה כיצד ניתן לחזק את המערכת החיסונית בגיל השלישי בלי להזכיר תוספי תזונה. הבעיה היא שרבים מאיתנו נוטים לבחור את תוספי התזונה שלהם רק לפי המלצות של חברים ומשפחה, בעוד בפועל הכי חשוב לערב איש מקצוע שמתמחה בזה. כאן בדיוק נכנס לתמונה התפקיד של גריאטר והתייעצות איתו יכולה לחסוך לנו גם כסף וגם בעיות בריאותיות מיותרות.

שיחת הכנה מוקדמת

תוספי תזונה בוחרים רק לאחר שיחת הכנה עם גריאטר מומלץ ומנוסה. צריך לדוגמא להביא בחשבון את המצב הרפואי הקיים, את הרקע הגנטי ואת המצב הבריאותי הקודם. בגיל השלישי, מומלץ לבחור תוספי תזונה שמעניקים לנו ערך מוסף אך גם משתלבים עם התפריט הקולינרי הרגיל. אם נעשה את זה נכון, נוכל ליהנות מהיתרונות של תוספי התזונה ולמנוע תופעות לוואי לא רצויות.

חובה לחזק את המערכת החיסונית

אפשר ואפילו חובה לחזק את המערכת החיסונית בגיל השלישי. זה מתחיל בתזונה, ממשיך עם הרגל לבצע פעילות גופנית מתונה וכולל גם התייעצות לגבי תוספי תזונה. 

אבחון וטיפול נכון בפצעי אקנה 

פצעי אקנה מוכרים בעיקר אצל בני נוער בגיל ההתבגרות אבל יכולים להופיע גם במצבים שונים ומאוחרים יותר בחיים. הטיפולים המיועדים לאקנה שונים ומגוונים ונקבעים על פי הסיבות שבגללן הוא פרץ, ולאחר בדיקות דם שיקבעו זאת. בכל מקרה, את האבחון והטיפול יש לבצע בראש ובראשונה אצל רופא עור מומחה שיכול לאבחן אתכם במדויק ולא להסתפק בטיפולים קוסמטיים בלבד ללא אבחון מקור הבעיה. האבחון והטיפול ימצאו את מקור הבעיה כדי להתחיל לשפר את המצב, משום שאין ספק שהפגיעה בדימוי העצמי ובביטחון העצמי של כל מי שסובל מכך קשה. מכיוון שזה קורה גם בתקופה שבה המראה החיצוני פוגע גם בקשרים חברתיים, חשוב להבטיח שהכל ייעשה כהלכה. 

טיפול באקנה

למה חשוב לטפל בזה כמה שיותר מוקדם?

לא תמיד אפשר לטפל בכל הפצעים אם המקור אינו הורמונלי או אחר. הטיפול העיקרי הוא מניעה ושמירה על מצב העור כדי שלא יחמיר ולא יגרום לזיהומים ולדלקות וכתוצאה מכך לנזקים אסתטיים בלתי הפיכים או ממושכים. הפצעונים מתחלקים לכמה סוגים, שאותם מאבחן רופא העור, ולפי זה גם יודעים מה מצב האקנה. מלבד הזיהום ואי הנוחות החברתית, אחת הסכנות של אקנה היא הצלקות וחורים שנגרמים בגלל סוג מסוים של פצעונים. במקרה כזה הנזקים עמוקים ובלתי הפיכים ולכן המטרה היא לנסות לטפל בכך כמה שיותר מהר ובצורה יסודית, כדי למנוע נזקים כאלה והתפתחות פצעים נוספים. זאת הסיבה העיקרית שבגללה גם מומלץ לא להישמע לעצות לקחת כל מיני תרופות סבתא שאינם מוסמכות לטפל בבעיה מיסודה והן עלולות לגרום יותר נזק ממה שהיה בהתחלה. 

מהו אקנה ואיך הוא נגרם?

אקנה הוא השם שניתן לפצעונים שמופיעים בעור הפנים אבל גם יכולים להופיע באזור החזה והגב העליון. הפצעונים מופיעים בגלל הפרשת חלב ליד זקיקי שיער הפנים, בנקבוביות שנסתמות מסיבות שונות. ההצטברות ושאר התופעות שנגרמות סביבן גורמות לחיידקים לשגשג בסביבה זאת ולגרום לזיהומים. החיידק הוא זה שנתן לאקנה את שמו – Propionobacterium acnes. עם זאת, לא כל אקנה הוא דלקתי ולכן יש לבדוק את מקורו ואת הסיבות להיווצרותו. כעיקרון, לא מתחילים לטפל באקנה בלי אבחון מדויק ולא נוטלים תכשירים או תרופות מבלי שנבדקתם ואובחנתם נכון, משום שחלק מהתרופות חזקות במיוחד ואסור ליטול אותן ללא מרשם ואבחנה מדויקת ומתאימה.

מהם סוגי הפצעים?

אקנה מוגדר לפי סוגים שונים של פצעונים לפי מצבם, צבעם והדלקת שהחיידקים גורמים, או לא. לפצעונים קוראים קומדונים וכל פצעון כזה מכיל את החלב ומסתיים בראש שחור או לבן, לפי מידת הסתימה והחשיפה לחמצן. הדלקת קורית כאשר החיידק מזהם את העור וגורם לאותה דלקת וזה ניכר כאשר מתפתחת שם הפרשה מוגלתית. אז הפצעונים נקראים פפולה והם אלה שגם עלולים לגרום להצטלקות עור ולפיגמנטציה במקרים כאלה, וזה שלב בלתי הפיך.

טיפול באקנה

הטיפול מתמקד בסוג האקנה שבו אפשר לפי הקטגוריה שלו כמו אקנה כתוצאה מאי איזון הורמונלי, מחזור חודשי,  תזונה לא מתאימה ועוד. אסור לפוצץ פצעונים ו"לנקז" אותם במיוחד אם יש ראשים שחורים. זה לא עוזר וזה מזהם עוד יותר את העור וגורם לעוד דלקת, מה שמחמיר את המצב ומגדיל את הסיכוי לצלקות עמוקות שאינן נרפאות. יש תכשירים מיוחדים שמטפלים בהם כמו רטינואידים ובמקרים אחרים נוטלים הורמונים, אנטיביוטיקה או תרופות חזקות במיוחד שיש להן תופעות לוואי ולכן גם מחייבות בדיקות דם, מרשם ופיקוח של רופא, יחד עם שמירה על הנחיות הטיפול ואי חשיפה לשמש. את הטיפול מתחילים לפי מצב הפצעונים ומטפלים גם בתכשירים קוסמטיים רפואיים ובחומצות שונות לתיקוני עור, שרק רופא עור יכול לרשום לכם. 

באיזה מקרים מומלץ ללכת לגריאטר?

גריאטרי יכול לסייע כאשר מופיעים סימנים להתדרדרות קוגניטיבית והתנהגותית אצל מבוגרים, לסייע למשפחה לבחור דרך התמודדות עם דמנציה ולגבות החלטות של רופא משפחה. במאמר הבא נסביר מה בדיוק התפקיד של גריאטר ומתי כדאי לפנות אליו.

רופא גריאטרי הוא איש מקצוע שמתמחה במחלות של הגיל השלישי. בין היתר, זה הרופא שאליו פונים על רקע כל סוג של התדרדרות קוגניטיבית, התנהגותית, נפשית וכן הלאה אצל גברים ונשים מבוגרים. ספציפית יותר, הוא מעורב למשל בהחלטות שקשורות לטיפול בדמנציה ויכול להחליט מתי להחליף בין שיטות טיפול. אמנם עדיין אין דרך לרפא דמנציה, אבל התייעצות איתו יכולה להיות צעד ראשון בכיוון הנכון למניעת התדרדרות המצב אצל קשישים.

החשיבות של התייעצות מוקדמת עם הרופא

מומלץ ללכת לגריאטר בכל מקרה שבו בני המשפחה של אדם מבוגר מרגישים התדרדרות במצב שלו. בין אם מדובר על התדרדרות קוגניטיבית או נפשית, התייעצות עם הרופא היא דרך מעולה לבחון את המקרה לעומק. בהקשר הזה, הטעות הנפוצה היא לייחס את הפגיעה בכושר התפקוד לגיל של המבוגר. אמנם זה חלקית נכון, אבל התייעצות עם רופא עוזרת לבחון כל מקרה לגופו ובמידת הצורך גם לשלול דמנציה או אלצהיימר.

איך יודעים מתי לעבור למוסד סיעודי?

המלצה לא פחות חשובה היא לערב רופא גריאטרי בכל מקרה של התלבטות לגבי מעבר למוסד סיעודי. אם קרובים של בני משפחה מבוגרים מתלבטים באיזה שלב לעזוב את הבית והקהילה על מנת להעביר אותם אל בתי אבות ומוסדות סיעודיים, התייעצות עם רופא כזה תאפשר להם לבחון את המצב בצורה אובייקטיבית. כאשר מתייעצים עם גריאטר, מרכזים את כל השאלות תחת קורת גג אחת ומקבלים תשובות מסודרות.

שיתוף פעולה בין גריאטר לבין רופא משפחה

קיימים מקרים שבהם רופא משפחה מפנה להתייעצות עם גריאטר. כאן המטרה היא לא רק לגבות את ההחלטות של רופא המשפחה לגבי טיפול כזה או אחר בקשישים ובחולי דמנציה, אלא גם להביא בחשבון שיקולים נוספים לטיפול אפקטיבי. בעוד רופא המשפחה מכניס למשוואה שיקולים קהילתיים וגורמים גנטיים – רופא גריאטרי מומלץ מתייחס להיבט הפיזיולוגי והנפשי ונעזר בניסיון שעומד לרשותו.

התייעצות עם גריאטר עבור המשפחה המורחבת

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא חייבים להתנות את המפגש עם גריאטר בנוכחות של בן משפחה מבוגר. כמובן שברוב המקרים בני משפחה של חולי דמנציה למשל מגלים שהם צריכים לפגוש רופא גריאטרי מומלץ רק אחרי שמתבצע אבחון בסיסי של פגיעה בכושר הקוגניטיבי או ביכולת התפקוד, אבל באופן עקרוני אין בעיה לפנות אליו גם על מנת לקבל מידע כללי: איך הכי כדאי לטפל בבן משפחה מבוגר, כיצד מכינים את הבית לחולי דמנציה וכן הלאה.

כך בוחרים גריאטר מתאים

הבעיה היחידה בהתייעצות עם גריאטר עלולה להיות קושי לבחור אותו בצורה נכונה. מצד אחד, קרובי משפחה של אנשים מבוגרים רוצים לדעת שהם נמצאים בידיים טובות. מצד שני, לא כל גריאטר מסוגל לספק להם פתרון כזה או מחזיק באותה רמה של ידע וניסיון. אז כדי להתמודד עם הבעיה, רצוי לתת עדיפות לגריאטר שיש עליו המלצות.

איפה מקבלים המלצות על גריאטר?

את ההמלצות הכי טובות על גריאטר אפשר לקבל דרך אנשים שעברו אצלו טיפול והיו מרוצים מהיחס ומהתוצאות. ברוב המקרים, מדובר על אנשים שהם בעצמם חברים, קרובים ובני משפחה. אם לא מכירים אישית אנשים כאלה, ניתן להשתמש גם בחוות דעת מהאינטרנט והרשתות.

מהו הפטיטיס B?

הפטיטיס B היא אחת הבעיות הכי מוכרות שיש וזה הזמן ללמוד עליה יותר. אולי אי אפשר להכיל במאמר אחד את כל המידע על הנגיף השכיח אך אפשר להסביר לכם בקצרה מה הסיבוכים העיקריים שלה, מי יכול להידבק במחלה וכמובן כיצד אפשר לטפל בה. הנה כל המידע שאתם צריכים לקבל!

הפטיטיס B הוא למעשה נגיף שיוצר דלקת כבד נגיפית, כאשר גם המחלה נקראת על שם הנגיף, הפטיטיס B. הנגיף יכול להיכנס לגוף בכל מיני דרכים כמו למשל מעבר של דם, קיום יחסי מין לא מוגנים וכן הלאה, כאשר המחלה יכולה להתפתח באופן כרוני בגוף. דלקת זיהומית של הכבד הוא אמנם סיבוך מוכר מאוד של הנגיף אך הוא לא תמיד מתרחש. חשוב לזכור כי המחלה יכולה לחלוף מהגוף גם בלי סימנים כלל על ידי זריקת נגד, זריקה מפורסמת שכל חייל בתחילת שירותו הצבאית לוקח ובדרך כלל גם תרמילאים לפני טיול. החיסונים יכולים למנוע את ההדבקה ואת החולי כאחד.

כיצד ניתן להידבק בנגיף?

הפטיטיס B הוא נגיף שקל מאוד להידבק בו למרות שהמקור שלו לא ידוע עד היום. הנגיף יכול להיות מדבר מאוד יוון שהוא עובר אפילו בחשיפה קלה מאוד של דם, רק במגע של דם עם דם, אך אפילו בשל פצע יחסית קטן. הוא יכול לעבור גם דרך זרע, כלומר יחסי מין לא מוגנים, אך הוא לא יכול לעבור באופן טיפתי כלומר מלחיצות ידיים אחרי שיעול או משיעול שעובר דרך האוויר, וגם לא מנשיקה או שתייה מפה לפה. זאת גם הסיבה מדוע צוות רפואי בבית חולים או בקליניקה חייבים להיות עם כפפות כאשר הם נחשפים לדם, כיוון שאפילו פצע בכפות הידיים יכול לגרום להדבקה.  הנגיף יכול לעבור גם דרך אם לעובר במהלך ההיריון.

מה התסמינים של הפטיטיס B?

התסמינים של הפטיטיס B יכולים להיות כמה שבועות לאחר ההדבקה. תקופה זו נקראת תקופה לטנטית בה האדם למעשה נשא של הנגיף אך המחלה עוד לא פרצה בו. המחלה יכולה לכלול כאבי ראש, סחרחורות, בחילות והקאות, שתן בגוון צהוב מאוד וגם לחמיות העיניים יכולות לשנות את הצבע לצהוב, ומכאן גם שם המחלה – צהבת. הצבע הצהוב מגיע מבילירובין, זהו החומר שצובע את השתן בצהוב והריכוז שלו בדם עולה כאשר הפטיטיס B נמצא בדם. הנזק לכבד יכול להימשך אחרי זמן רב ולעתים אין סימנים בהתחלה לבעיה זו, אך הוא יכול להינזק מאוד ולכן חשוב לזכור להתחסן.

דלקת כבד נגיפית הפטיטיס B

איך אפשר לאבחן את המחלה?

אבחון הפטיטיס B יכול להתבצע אל ורק על ידי בדיקות דם, זאת למרות שלעתים הסימנים יהיו בולטים מאוד. הווירוס יכול להיות בדם של הנבדק תוך זמן קצר אחרי ההדבקה ולכן אם יש חשד כלשהו להדבקה, כמו למשל מגע של דם עם דם אפילו ללא ידיעה ודאית שיש לאדם שדמו נגע בכם הפטיטיס B, כדאי לכן לעשות בדיקות דם ולהיות בטוחים שאתם בריאים.

איך לקנות כסא רחצה למבוגרים?

כסא רחצה

תוחלת החיים הולכת וגדלה כל הזמן. גם איכות החיים עולה וזאת תודות לפיתוחים טכנולוגיים רבים, תרופות, רפואה טובה וגם אמצעים אשר מיועדים להפוך את חיי המבוגרים לטובים יותר. אחד מבין האמצעים הללו הוא כסא הרחצה שמיועד להקל על ביצוע פעולה בסיסית יום יומית.

מתי יש לרכוש את כסא הרחצה?

ברגע שיש לך תחושה שקשה לך לבצע פעולות בסיסיות זה סימן שהגיע הזמן לחפש אחר העזרים המתאימים. אם נפלת לפני כן או אם כל כניסה למקלחת מעלה בך חשש, זה הזמן למצוא את הפתרון שיהפוך את החיים שלך לנעימים יותר.

במקרה והכסא לא מיועד עבורך אלא עבור אדם יקר לך, אפשר יהיה למצוא את הפתרון הנכון ביותר. הכסא משמש מבוגרים, אך מיועד גם לאנשים עם צרכים מיוחדים.

איך נדע לקנות את כסא רחצה מתאים ?

ראשית חשוב לציין כי כסא רגיל לא אמור לשמש בתור כסא רחצה – ואף יכול להיות מסוכן מאד. עלייך לזכור כי מדובר בסביבה רטובה שיכולה להיות גם מחליקה ובוודאי אם נעשה שימוש בעזרים שלא מיועדים לכך. לכן כל כסא שאינו מיועד לרחצה לא יכול להתאים בתור פתרון לאנשים שמתקשים לעמוד או לשבת במקלחת הקיימת. על מנת לקנות את הכסא הנכון יש להתייחס לכמה דברים:

  • חדר הרחצה – כל חדר רחצה הוא שונה ועל כן יש להתאים כסא שאפשר יהיה להכניס למקום ולהשתמש בו בנוחות מרבית.
  • התאמה אישית – במקרה של משקל גבוה או גובה רב יש לציין זאת מול מי שמספק את הכסא וזאת כדי להתאים מענה לצורך האישי.
  • אחיזה והישענות – לרוב האנשים יש צורך להישען בעת הרחצה ולכן יש להסתכל על המסגרת ולבחון כי היא יכולה לסייע הן בשעת מקלחת והן בכניסה וביציאה ממנה.
כסא רחצה
צורך בכסא רחצה

התייעצות עם מומחה בתחום

הדרך הפשוטה ביותר לקנות כיסא רחצה למבוגרים או עזרים היא להתייעץ עם מומחה בתחום. עסק אשר מתמקד ביצירת נגישות המרחב למבוגרים ואנשים עם מוגבלויות מכיר היטב את הפתרונות השונים שעומדים לרשותך. המומחים ישאלו אותך שאלות מתוך מטרה להבין מהו הצורך האמתי שלך – ויעניקו לך מענה ספציפי בהתאמה אישית.