פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק הן צמד מלים שמהם כל אחד שיושב על המחשב שעות רבות ביום לא רוצה לשמוע. עם זאת, מציאות לחוד ורצונות לחוד ויכול להיות שגם אתם סובלים מהפגיעה הזו ואתם אפילו לא יודעים. למרות שפריצת דיסק ידועה בעיקר כבעיה בגב, יכול להיות שהיא תופיע גם בצוואר.

מהי פריצת דיסק צווארי?

הדיסק הוא למעשה החיבור בין שתי חוליות בעמוד השדרה כאשר בתוך הדיסק הזה ישנו נוזל דמוי ג'ל. אם יש לכם כאבים חזקים מהצוואר, אולי אפילו הכאבים הללו מקרינים, כדאי שתמשיכו לקרוא כי אולי גם אתם סובלים ממנה. למעשה, הסימנים ובכלל כל מהלך הבעיה דומה מאוד לפריצת דיסק בגב אם כי היא מתרחשת בחוליות העליונות יותר בקרבת הצוואר, ומכאן אפשר להבין עד כמה הכאבים יכולים להיות עזים ומעיקים. הפגיעה מתאפיינת בניקוז של אותו ג'ל מהדיסק בגלל סדק קטן.

פריצת דיסק צווארי

ממה נוצרת הפגיעה?

המחשבה שהדיסק נקרע ודרך אותם קרעים קטנים יוצא הנוזל שבתוך הדיסק יכולה להיות מזעזעת ואף מטריפה, אך אם תבינו ממה היא נוצרת אולי תירגעו, כי ידע הוא כוח ובעיקר אם הידע הזה מדבר על מניעה. בעמוד השדרה מתרחשים כל מיני תהליכים ניווניים שהשכיחות שלהם עולה עם הגיל. פריצת דיסק צווארי יכולה להתרחש בגלל חבלה פתאומית או תנועה חזקה ולא טבעית, אך היא יכולה להיווצר גם בהדרגה בגלל מנח צוואר לא נכון. הניוון גורם לאותו דיסק בין החוליות לאבד מהאלסטיות שלו ויכולת ספיגת הזעזועים שלו וזה יכול להוביל לאותם קרעים שיוצרים את הפגיעה.

מהם הסימנים לפריצת דיסק צווארי?

  • לפריצת דיסק בצוואר יכולים להיות סימנים די מלחיצים שבכלל לא קשורים לצוואר, כיוון שהכאבים והסימנים מוקרנים לאזורים אחרים כמו למשל לשכמות, לזרועות ואפילו עד לכפות הידיים.
  • אחד מהסימנים המוכרים ביותר הוא נימול או תחושה של חום באותם אזורים. כמו כן, יכול להיות שהכאב יוקרן בצורה של דקירות לאותם האזורים.
  • יכול להיות שהפגיעה בצוואר תוביל לכאבי ראש, לסחרחורות, למיגרנות, לטיניטוס, חולשה בגפים ובצוואר וכולה. כמו כן, השכמות יכולות לכאוב ואף לבלבל בתחושה של שריר תפוס בגב.

כיצד מטפלים בבעיה?

הטיפול בפריצת דיסק מסוג זה חייב להיקבע אחרי אבחון ובדיקה מקיפה של אורתופד מומחה. קודם כל יש להבין מדוע הבעיה נגרמה, האם מדובר בחבלה פתאומית או שמא בשגרת חיים לא נכונה, בעיקר כאשר מועמס משקל רב על הצוואר כמו למשל בישיבה ממשוכת מול מחשב שלא בצורה נכונה. הטיפול יכול להיות ניתוח במקרים הכי חמורים, אך יכול להיות שטיפול מתמשך יותר כמו למשל פיזיותרפיה וטיפול תרופתי יהיו מספקים.